Passé composé
Nkọwa na mmega ahụ okwu
Ngalaba: 8
Chekwaa okwu ndị dị na ibe a ma jiri kaadị mee ihe omume n'ime DuoCards. Kedu otu o si arụ ọrụ?
Ka anyị nyochaa oge gara aga nke French a na-akpọ PASSÉ COMPOSÉ. A na-eji oge a ekwu maka ihe mere na gara aga, nke emechara ugbu a, na, dịka aha ahụ na-egosi, usoro ahụ bụ ngwakọta nke okwu abụọ. Lee ihe atụ a:
Il as trouvé ses lunettes. - O chọtara iko ya.
Na mbụ, ịhụ okwu abụọ ọnụ nwere ike ịda mgbagwoju anya. Ma echegbula. Passé composé na-eji mgbe niile ma okwu ETRE ma ọ bụ AVOIR, tinyere okwu nke na-eburu ihe onye na-ekwu okwu chọrọ ikwu. Na ihe atụ dị n'elu, anyị na-ahụ AS, ya bụ. oge ugbua nke okwu avoir na trouvé, ya bụ. oge gara aga nke okwu na-egosi ihe nke ịchọta ihe.
Usoro izugbe nke PASSÉ COMPOSÉ bụ dị ka ndị a:
isiokwu + avoir/être na oge ugbua + oge gara aga
Olee otú e si emepụta oge gara aga?
Maka okwu ndị na-agwụ -ER na ụdị infinitive ha, ọ dị nnọọ mfe:
Wepu -er na njedebe ma dochie ya na -é, dị nnọọ ka anyị hụrụ na ihe atụ dị n'elu, ebe trouver ghọrọ trouvé.



Ị nwere ike ịjụ onwe gị Kedu ka m ga-esi mara ma m ga-eji AVOIR ma ọ bụ ETRE na okwu ahụ m chọrọ iji gosipụta ihe ọ pụtara?
Azịza nke a dị mfe, mana ọ bụghị nke a ma ama - ị ga-echeta. Enwere ndepụta nke ụfọdụ okwu iri na asaa nke a na-eji mgbe niile, mgbe niile na ETRE. Ndị a bụkarị okwu nke mmegharị ma ọ bụ enweghị mmegharị na ọbụna okwu na-egosi mmalite na njedebe nke ndụ. Ọtụtụ n'ime okwu ndị na-abụghị akụkụ nke ndepụta a na-eji AVOIR.
Anyị ahụla ụfọdụ n'ime okwu ndị a na-eji naanị na ETRE na ahịrịokwu ndị gara aga. Lee ndepụta zuru ezu n'okpuru:



Dịka ị pụrụ ịhụ na ngalaba gara aga, njedebe nke past participles anaghị adịkarị ka otu ihe. Usoro ahụ na-adabere mgbe niile na otu otu okwu ahụ dị. Maka nkọwa zuru ezu banyere otu okwu, gaa na usoro na oge ugbu a, ebe ị ga-ahụ ozi zuru ezu banyere ha. Nke a bụ obere ncheta:
Dịka anyị kwurula okwu nke otu mbụ na ngalaba nkà ihe ọmụma mbụ nke usoro a, ka anyị nyochaa njedebe nke otu okwu nke abụọ ugbu a.
Maka ụfọdụ (ọ bụghị niile!) okwu na-agwụ na -IR, anyị na-ewepụ -r na njedebe:
finir (ịkwụsị) na-abụ fini
dormir (ịrahụ ụra) na-abụ dormi
partir (ịpụ) na-abụ parti
choisir (ịhọrọ) na-abụ choisi
sortir (ịpụ) na-abụ sorti


Njedebe nke otu okwu nke atọ na-eso usoro pụrụ iche. Njedebe maka ndị a bụ ndị a:
Maka ụfọdụ (ọ bụghị niile!) Verbs na-agwụ na -RE, anyị na-anọchi -re na -u:
descendre (ịga ala) na-abụ descendu
attendre (ichere) na-abụ attendu
entendre (ịnụ) na-abụ entendu
perdre (ịla azu) na-abụ perdu
vendre (ịre) na-abụ vendu


E nwekwara okwu ndị ọzọ, nke na-adabaghị n'ụdị ọ bụla, na, n'ụzọ dị mwute, ị ga-enwe ike icheta ụdị ha ụdị okwu mmalite gara aga.
Ụfọdụ n'ime okwu ndị na-adịghị ekwekọ na ụdị ọ bụla bụ ndị a:
être (ịbụ) – été
avoir (inwe) – eu
faire (ime) – fait
prendre (iji) – pris
voir (ihu) – vu
vouloir (iche) – voulu
pouvoir (ike) – pu
devoir (inwe ike) – dû
ouvrir (imeghe) – ouvert
recevoir (inweta) – reçu
savoir (ịma) – su
venir (ịbịa) – venu
naître (ịmụ) – né
mourir (ịnwụrụ) – mort
connaître (ịma) – connu
lire (ịgụ) – lu






Ejila echefu ijide n'aka na okwu mmalite gara aga kwekọrọ na okike. Nke a dị mkpa karịsịa maka ọtụtụ mmadụ na okike nwanyị. Ya mere, ejila echegbu onwe gị ịhụ ọtụtụ Es na njedebe nke okwu mmalite French gara aga.
Lee ihe atụ ndị a:
tomber - Elle est tombée. (Ọ dara.)
partir - Jeanette est partie. (Jeanette hapụrụ.)
descendre - Mes enfants sont descendus de l'escalier. (Ụmụ m gbadara n'ọdụ ụgbọala.)
Ma buru ụzọ nlebara anya! Nkwekọrịta isiokwu-okwu a na-emetụta naanị okwu ndị ejikọrọ na ETRE. Nke a pụtara na ị gaghị emepụta nkwekọrịta nke okwu ejiri AVOIR:
dormir - Elle a dormi. (Ọ nụrụ ụra.)
entendre - Ils ont entendu une voix. (Ha nụrụ olu.)





Dịka ihe adịghị mgbagwoju anya nke ọma, ọ dị mkpa ịmụta otu esi eme okwu na-adịghị mma na-eji PASSÉ COMPOSÉ.
Usoro ahụ bụ dị ka ndị a:
isiokwu + NE + AVOIR/ETRE + PAS + okwu na-egosi ihe ọ pụtara
Naanị maka okwu AVOIR:
Je n'ai pas + past participle
Tu n'as pas + past participle
Elle/Il/On n'a pas + past participle
Nous avons pas + past participle
Vous avez pas + past participle
Ils/Elles ont pas + past participle
Naanị maka okwu ETRE:
Je ne suis pas + past participle
Tu n'es pas + past participle
Il/Elle/On n'est pas + past participle
Nous ne somme pas + past participle
Vous n'êtes pas + past participle
Elles/Ils ne sont pas + past participle




Otu ìgwè pụrụ iche nke ụdaolu na-eji mgbe niile na ụdaolu ịbụ. Ndị a bụ ụdaolu na-echigharị, ya bụ, ụdaolu ndị na-eji mgbe niile na aha aha na-echigharị. Jide n'aka na njedebe kwekọrọ na okike na ọnụ ọgụgụ nke isiokwu.





Ịmụ ihe na DuoCards
Gịnị bụ DuoCards?
DuoCards bụ ngwa mmụta asụsụ nke na-enyere gị aka ịmụta okwu ọhụrụ site n'iji kaadị. Ị nwere ike ịchekwaa okwu ndị ịchọrọ ịmụta ma nwee ike ịmegharị ha ka oge na-aga.
Kedu ka m ga-esi jiri ihe ọmụmụ a mụọ ihe?
Gaa na nkọwa na okwu ndị dị na ngalaba ọ bụla. Họrọ Kaadị m (Card picker) wee họrọ okwu ndị ịchọrọ ịmụ. Mgbe ahụ, mepụta akaụntụ efu ka i wee nwee ike chekwaa okwu gị ma nwee mmega ahụ na ha.
Kedu ka m ga-esi na-emegharị kaadị m?
Ị ga-ahụ kaadị nwere okwu na nsụgharị zoro ezo. Chọpụta ihe ọ pụtara, wee pịa ka ịlele azịza gị. DuoCards na-emegharị okwu ndị na-esiri gị ike.
Ọ dị m mkpa ịmepụta akaụntụ, ma ọ̀ bụ na ịmụ ihe n'efu?
Ị nwere ike ịgagharị na ibe a na-enweghị akaụntụ. Akaụntụ efu na-enye gị ohere ịchekwa okwu na nyochaa ọganihu gị. Atụmatụ n'efu nwere oke ya, ma Ndebanye aha Pụrụ Iche na-enye atụmatụ ndị ọzọ.